Puść wodze fantazji! Okrągłe, owalne, prostokątne, lazurowe, w modnej, minimalistycznej szarości lub imitacji drewna. Basen stelażowy Intex lub Bestway nie tylko podkreśli przemyślany wystrój twojego domowego zacisza, ale też pozwoli wyrazić siebie. Solidna i elegancja konstrukcja, którą posiadają baseny stelażowe to inwestycja na lata – oczywiście przy odpowiedniej konserwacji i odrobinie systematyczności.
Najważniejszym elementem basenów stelażowych jest oczywiście rama – ze stali nierdzewnej, wzmacniana mocnymi taśmami. W zależności od modelu basenu stelaż różni się kolorem czy przekrojem rurek, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie – cena basenu może zależeć właśnie od tego, czy stelaż jest na przykład dodatkowo wzmocniony włóknem szklanym. Niecki basenowe również różnią się między sobą grubością, choć nieznacznie. Wynika to z nacisku wody, jaki muszą wytrzymać – baseny o pojemności kilkudziesięciu tysięcy litrów są wyposażone w grubszą nieckę, niż te mieszczące kilka tysięcy litrów.
Duże baseny stelażowe są wyposażone we wloty do podłączenia pompy, która jest niezbędnym wyposażeniem zestawu basenowego – regularna filtracja wody pozwala na zachowanie basenu w czystości, nie tylko obniżając koszty związane z dezynfekowaniem i wymianą wody, lecz także zwiększając bezpieczeństwo jego użytkowania – prawidłowa higiena wody basenowej niweluje ryzyko podrażnień skóry i namnażanie się bakterii i mikroorganizmów.
Niemal każdy basen stelażowy dostępny jest w gotowych zestawach, wraz z niezbędnymi akcesoriami – podstawą jest pompa, pokrywa na wierzch basenu, mata pod nieckę zabezpieczająca ją przed przetarciami oraz chemia codziennego użytku – tabletki z chlorem lub tlenem. Należy pamiętać, że te akcesoria prędzej czy później będą potrzebne każdemu właścicielowi basenu, niezależnie czy to baseny stelażowe, rozporowe, czy w ziemi. Nie warto więc decydować się na tańszy, mniej liczny zestaw, żeby oszczędzić sobie późniejszego szukania i dokupowania elementów zestawu „na gorąco”.
Rozstawienie i użytkowanie basenu stelażowego jest niezwykle proste, jednak trzeba wygospodarować chwilę czasu na przygotowanie podłoża. Teren, na którym stanie basen powinien być jak najbardziej wypoziomowany, aby woda była równomiernie rozprowadzona po powierzchni basenu – ciężar wielu ton wody napierający bardziej na jedną ścianę basenu może spowodować deformację, a w efekcie uszkodzenie stelaża, co grozi zawaleniem całej konstrukcji i zalaniem otoczenia. Podłoże powinno być starannie wygrabione i oczyszczone z elementów mogących napierać na nieckę – gałązek, kamyków i bardziej zwartych kępek trawy. Na tak przygotowaną powierzchnię rozkłada się matę basenową, która będzie stanowiła dodatkową ochronę niecki, nie tylko przed zabrudzeniem, lecz także przed przetarciem. Każdy, najmniejszy nawet element napierający na nieckę od spodu pod naporem ton wody staje się potencjalnym „słabym punktem” basenu.
Na tak przygotowanym podłożu można przystąpić do pracy i rozłożyć basen stelażowy. Nieckę należy rozłożyć na płasko, a następnie, postępując według załączonej instrukcji, połączyć ze sobą po kolei elementy stelaża. Poszczególne rurki spajane są ze sobą za pomocą łączników z wytrzymałego tworzywa. Aby konstrukcja była stabilna, rurki umieszcza się w przeznaczonych do tego celu kieszeniach po zewnętrznej stronie niecki. Gdy stelaż będzie już stabilnie podtrzymywał nieckę, można zacząć napełniać basen wodą. W zależności od ciśnienia wody i pojemności jaką mają baseny stelażowe potrwa to od kilkudziesięciu minut, do kilku godzin. Charakterystyką basenu rozporowego jest to, że jego ścianki ulegną lekkiemu wydęciu pod naporem powoli wypełniającej go wody. Należy jednak uważnie obserwować nieckę basenową, czy nie powstają na zewnętrznych ściankach nacieki świadczące o uszkodzeniu. ponieważ żaden produkt nie jest wolny od wad fabrycznych, które mogły umknąć nawet najbardziej skrupulatnej kontroli jakości.
Zanim wskoczymy do świeżo postawionego basenu i pozwolimy się ponieść zabawie, należy podłączyć pompę basenową. Są one sprzedawane z kompletem akcesoriów – węży i złączek, wystarczy więc je podłączyć do odpowiednich wlotów w basenie, aby utworzyć układ zamknięty. Bardzo ważne jest, aby zalać pompę wodą przed jej uruchomieniem – zapowietrzenie pompy grozi przepaleniem jej silnika, co się wiąże z praktycznie nieodwracalnym uszkodzeniem całego urządzenia.
Po zakupie basenu stelażowego warto jest zainwestować choć trochę czasu w jego konserwację – koniec końców wydatek na kupno tego typu produkt jest nieporównywalnie większy niż w przypadku basenu rozporowego czy dmuchanego, a zaniedbanie higieny zestawu basenowego nieuchronnie prowadzi do wymiany poszczególnych jego części, na stelażu i niecce basenowej kończąc. Żeby jednak baseny stelażowe nie uległy korozji, a niecka nie sparciała przez niszczycielski wpływ zakwaszonej mikroorganizmami wody, wystarczy regularna filtracja pompą o wydajności stosownej do pojemności basenu oraz odpowiednia ilość tabletek ze środkiem dezynfekującym – chlorem lub tlenem. Dodatkowo ścianki basenu można czyścić odkurzaczami basenowymi – ręcznymi lub samojeżdżącymi, podłączanymi bezpośrednio do pompy. Niezbędny kiedy kupujemy baseny stelażowe jest również zakup pokrywy basenowej, którą należy zakładać na czas, gdy basen nie jest użytkowany, aby uniknąć zanieczyszczenia wody.
Kontakt
Możesz złożyć zamówienie telefoniczne, zadzwoń do nas:
Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek - piątek 7:30 - 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego